WordPress Site Hızı Arttırma Kılavuzu 2018

WordPress Site Hızı Arttırma: Hızlı bir siteye sahip olmak kesinlikle şarttır. Ziyaretçilerin neredeyse yarısı, bir sitenin iki saniye içinde yüklenmesini beklemektedir; üç saniye içinde yüklenmeyen bir siteyi terk etmektedir. Bu acımasız bir davranış gibi görünüyor. Ancak zaman kıymetlidir. Ziyaretçilerin o anki amacı sitenizdeki bilgileri almaktır. 

1. KISIM

Siteniz hızlı açılmazsa, ziyaretçi Google’a geri dönerek rakip siteyi ziyaret ediyor. Dolayısıyla kullanıcı deneyimini de en üst düzeyde düşünen arama motoru algoritmaları hıza önem vermektedir.

Site hızı, arama motoru sıralamasında da önemli bir rol oynamaktadır. Google en iyi sonuçları görüntülemek istiyor. Aynı zamanda erişilmesi en kolay sonuçları göstermek istiyor. Bu yüzden, 2010 yılından bu yana sıralama algoritmalarında site hızını puanlama sistemine katıyor.

Peki sitelerimizi nasıl daha hızlı bir hale getirebiliriz? WordPress site hızı arttırmak için ne yapmalıyız?

WordPress Site Hızı Arttırma

Sitelerimizin hızlı bir şekilde yüklenmesi gereklidir. Peki şimdi ne yapmanız gerekiyor? İki basit aşama vardır:

  • Analiz
  • İyileştirme

1. Adım: Site Hız Analizi

Siteniz şu anda ne kadar hızlı? Site hızını test etmek ve başlangıç ​​noktamızın ne olduğunu görmek için üç ücretsiz araç kullanacağız:

1- Pingdom: Sitenizi saniyeler içinde ne kadar süreyle yükleyeceğini test etmek için bu aracı kullanabilirsiniz. Hız testi ekranında yer alan konum sekmesine, ziyaretçilerin çoğunun geldiği yere en yakın olan yer olarak seçin.

Seobeyin.com pingdom testi
Seobeyin.com pingdom testi

2- Google PageSpeed: Google’ın yükleme süreniz hakkında ne düşündüğünü görmek için bu aracı kullanabilirsiniz. 100 üzerinden bir puan alırsınız ve nasıl iyileştirileceğini önerirsiniz. 80’in üzerinde herhangi bir puan burada iyidir, ancak bunu olabildiğince yüksek tutmalısınız.

google pagespeed seobeyin.com testi
Google Pagespeed Seobeyin.com Testi

3- P3 Plugin Performance Profiler: WordPress tabanlı sitemize zaman içerisinde bir çok eklenti yükleriz. Bu eklentilerin sitenizin yükleme süresine olumsuz etki bıraktığını duymuşsunuzdur. Bu ücretsiz eklentiyi kurun ve çalıştırın. Ardından, hangi eklentilerin sitenizin hızını yavaşlattığını görebilirsiniz.

Üç farklı site hızı test aracı ile yaptığınız testlerde sitenizin tüm puanlarını ayrı ayrı ekran görüntüsü alın. Site hızı iyileştirme işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol için geri döneceğiz.

2. Adım: Site Hızı Arttırma

Sitenizi hızlandırmak ve yüklenme süresini düşürmek için yapmanız gerekenlere bakalım.

WordPress Cache Eklentileri

Önbellekleme, yani cache; sitenizin yükleme süresinde büyük fark yaratacak bir husustur. Sitenize bir önbellek eklentisi yüklemek, sitenizin yükleme süresini düşürür. Birçok önbelleğe alma eklentisi mevcut, ancak iki tane ücretsiz olan cache eklentisi rekabette hakim durumda: WP Super Cache By Automattic ve W3 Total Cache By Frederick Townes.

Bu eklentiler yıllardır kullanılabilir durumdadır ve her ikisi de sitenizi ön belleğe alma konusunda iyidir. Süper Cache daha az özellik taşıyor. Ancak Total Cache daha detaylı ve teknik bir kurulum gerektirir. Eklentiler ücretsiz olduğu için iki eklentiyi sitenizde test edebilirsiniz. Ancak basit bir karşılaştırma yapmak gerekirse;

  • W3 Total Cache daha hızlıdır. Daha fazla özellik var ve daha fazla kontrol istiyorsanız en iyisidir.
  • WP Super Cache nispeten yavaş ancak kurmak daha kolaydır. Giriş seviyesindeki webmasterlar için iyisi yüklemek ve başka bir şeye karışmamaktır.

Görsel Optimizasyonu

Resimler, WordPress sitelerde sorunlu bir konu olma potansiyeline sahiptir. Herhangi bir soruna neden olmasına engel olmak için dikkat etmeniz gereken şey görsellerin optimize edilmesidir. Optimizilla.com yardımı ile resimlerin boyutlarını küçültebilirsiniz. Bunu her içerik ekleme öncesi yapmanız sitenizi genel olarak hızlı kılacaktır. İleride sorun yaşamanızın önüne geçecektir.

Ayrıca site hızlandırma tekniklerini ele aldığımız diğer bir makalemizde yer alan görsel optimizasyonu ile ilgili kısmı okumanızı öneririz: WordPress Site Hızlandırma Teknikleri 2017.

WordPress Eklenti Optimizasyonu

P3 ile test ettiğiniz eklentilere geri dönelim. Eklentinin bazı örnek sonuçları aşağıda verilmiştir. Gördüğünüz gibi, site az sayıda eklenti kullanıyor ancak iki tanesi yükleme süresinin büyük çoğunluğunu oluşturuyor.

WP eklenti hızı testi
WP eklenti hızı testi

Sitenizi yavaşlatan eklentileri daha basit alternatiflerle değiştirebilirsiniz. Yüksek özellikli ve detaylı bir galeri eklentisi, örneğin bir kaydırıcı ile değiştirilebilir.

Sosyal medya paylaşım butonları 5’ten fazla ise bazılarından vazgeçmeniz gerekiyor. Sosyal paylaşım düğmelerini sınırlamak / kaldırmak WP sitenizin yükünü hafifletecek ve hızlandıracaktır.

Analytics ve Reklam Kodları Optimizasyonu

Analytics izleme kodları ve reklam ağlarının kodları, özellikle uzaktaki sunucu yavaşsa web sitenizin hızını önemli ölçüde düşürebilir. Tüm izleme kodlarınızı eşzamansız şekilde yapılandırarak bu sorunun kolayca önleyebilirsiniz. Bu şekilde, Reklam ağınız veya analitik hizmetlerinizle bir sunucu kesintisi veya gecikmesi web sitenizi yavaşlatmaz.

Düzenli Veritabanı Optimizasyonu

Bu, web sitenizin hızını artırmak için genellikle göz ardı edilen ancak çok güçlü bir yoldur. Bu, günlükleri, istatistikleri ve kullanıcı verilerini kaydeden eklentiler için geçerlidir. Veritabanınızı düzenli olarak temizleyerek, WordPress WP-Optimize eklentisi ile otomatikleştirilebilen bir optimize işlemi başlatabilirsiniz.

Javascript ve CSS Dosyaları Optimizasyonu

Web siteniz çok sayıda JavaScript ve CSS dosyası kullanıyorsa sitenizin hızını olumsuz etkileyen bir sürü istek söz konusu olur. JavaScript ve CSS dosyalarını küçültmek tek bir JavaScript ve CSS dosyasını tek bir yerde tutarak sayısını azaltarak web sitenizin hızını önemli ölçüde artırır.

Web Sitesi Hızını Test Edin!

Yukarıdaki önerileri uyguladıktan sonra, bir fark olup olmadığını görmek için web sitenizin hızını test etmelisiniz. Sonucunuzu yorum kısmından bize bildirebilirsiniz.


2. KISIM

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri 2017

Siteniz yeterince hızlı mı? Ziyaretçiler, web sitelerinin hızlı bir şekilde yüklenmesini ister. Google’a göre, bir web sitesine gelen ziyaretçi; site 3 saniyede açılmıyorsa bir daha o siteyi ziyaret etmek istemez. Sayfa yükleme hızı, Google tarafından 2010 yılında sıralama faktörünün bir parçası haline getirilmişti. Güzel grafikler, kaliteli içerikler ve online pazarlama kampanyası olan bir web siteniz varsa, ancak web sitenizin açılması için ortalamanın üstünde bir süre geçmesi gerekiyor ise savaşın yarısını baştan kaybedersiniz. Bu nedenle WordPress sitelerinizi hızlandırmak için bir takım çalışmalar ve düzenlemeler yapmanız gerekir. Aşağıda, web sitelerinin sayfa yükleme süresini artırmak için birkaç hızlı ipucu ve web site hızı arttırma teknikleri yer almaktadır.

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri

Site Hız Testi

Web sitelerinin yük hızını analiz etmenize ve onları daha hızlı nasıl yapabileceğinizi öğrenmenize yardımcı olmak için Site Hız Testi taramalarında sitenizi kontrol edin.

Site hız testi gerçekleştirebileceğiniz siteler:

Kaliteli Hosting Seçimi

Siteniz için güvenli, iyi optimize edilmiş bir Hosting planı ya sağlayıcı edinin.

Hızlı Tema Seçimi

Maalesef, tüm WordPress temaları eşit şekilde oluşturulmamıştır. Bazıları profesyonelce kodlanmışken; bazıları daha az deneyimi olan yeni kullanıcılar tarafından geliştirilmiştir. Yavaş temalar, genellikle kullanıcı dostu olma düşüncesiyle tasarlanmış çok sayıda eklentiyle birlikte çalışır.

İçerik Dağıtım Ağı (CDN)

Bir içerik dağıtım ağı, internet üzerinden birden fazla veri merkezinde dağıtılan dağıtılmış bir sunucu sistemidir. Bir CDN’nin amacı, yüksek erişilebilirlik ve yüksek performans ile kullanıcılara içerik sunmaktır.

Daha Az Javascript

Birçok reklam sağlayıcı, analiz hizmetleri ve modern aktif web sitelerinin diğer özellikleri, Javascript‘lerdir. İlgili sayfadan çıkardığınız her komut dosyası, yaklaşık 100 ila 300 ms veya daha fazla bir süre için yükleme hızını artıracaktır; bu nedenle, kullanılmayan üç analitik komut dosyasını tıraş ederseniz, tam saniyelik bir tasarruf sağlayabilir.

Görselleri Optimize Etme

İnternet dünyası artık yalnızca metinsel bir araç değildir. Birçok site ilgi çekici görsel içerik barındırmaktadır. Maalesef, resimler metinden çok daha yavaş indirilir. Görselleri; kayıpsız sıkıştırma yöntemlerini kullanarak, ziyaret esnasında yüklenmesi için gereken süreyi azaltabilirsiniz. Böylece, sıkıştırılmış görüntüler daha hızlı indirilecek ve daha az bant genişliği kullanacaktır.

Boyutlandırma – Resim Optimizasyonu : Web sitenizdeki görüntüleri otomatik boyutlandırma yerine her boyutta; sayfalarınızda kullanılacak tam boyutlarda oluşturun. Büyük bir dosya oluşturup web sitenizde yeniden boyutlandırdığınızda, ziyaretçilerinizin kullandığı tarayıcıya yapacak bir şey daha veriyorsunuz: resmi tam boyutta indirip ölçeklendirmek. Bunun gibi basit hatalarla ziyaretçilerinizin yükleme süreleri büyük ölçüde engellenebilir. Örneğin, 1000 piksel x 700 piksellik bir resim varsa ve “ölçeklendirilmiş” bir sürüm kullanmak istiyorsanız orijinal resmin yeni boyutlandırılmış bir sürümünü oluşturun ve bunun yerine kullanın.

Cache Eklentileri – Önbellekleme

W3 Total Cache , WP Super Cache ve WP Fastest Cache , kullanıcı deneyimini ve sayfa hızını artırmak için tasarlanmış birkaç ücretsiz WordPress Cache eklentisidir. Bunlar, sayfa önbelleğe alma, veritabanı önbellekleme ve diğerleri arasında nesne önbelleğe alma gibi farklı önbellekleme türleri sağlarlar. Zor bir konudur, dikkatli yapılmazsa ve yanlış ayarlanırsa, bunlar daha kötü sonuçlara neden olabilir . 

Eklenti Performansı

Eklentiler, WordPress sitelerin yavaş yüklenmesine sebep olur. P3 eklentisini kullanarak, sitenizde yavaşlamaya neden olan eklentiyi bulup, kaldırabilirsiniz. P3, kullandığınız eklentilerin sitenizin yükleme süresindeki etkilerini ölçerek WordPress sitenizin eklentilerinin performans profilini oluşturur.

WordPress site hızlandırma

WordPress Site Hızlandırma Teknikleri ile ilgili verdiğimiz ipuçlarını uygulamak, birkaç dakikanızı alır ve en düşük düzeyde teknik bilgiye sahip olmak yeterlidir. Bu maddeleri uygulayarak eskisinden daha hızlı yüklenen bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

One Comment

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir