SEO ve Sözlük Scripti

SEO denince akla hep wordpress gelir. Bir wordpress içerik kaynağında dikkat edilmesi gereken seo kriterlerine uyulduktan sonra geriye en önemli etken olarak içerik kalitesi ve içeriğin devamlılığı olduğu söylenebilir. Pek çok açıdan bu içerikleri oluşturmak güç bir iştir. Bu açıdan içerik eklemeyi kullanıcıya devredebileceğiniz bir site yapısı içerik üretimi konusunda bir kolaylık sağlayabilir. Fakat bu içerikleri amatör internet kullanıcıları uygun olmayan bir yapıda ekleyebileceğinden seo açısından yarardan çok zararı olabilir. İşte bu aşamada bu ihtmalin ortadan kalktığı bir script yapısı olan sözlük scriptlerine bu yazıda değineceğiz.

Sözlük scriptleri kullanıcıların başlık açabildiği ve başlıklara entry girebildiği bir sistemdir. Bu sistemde kullanıcılar sözlük kurallarına uyarak tanım girmek zorundadır. Bu tanım kalıbının yanı sıra, url verme gibi işlemlerin tamamı standardize edilmiştir. Ayrıca klasik, stillendirilmemiş text yapısı olduğundan kullanıcı yazdıklarını stillendiremez. Böylelikle yazılan yazılar belli bir standartta ve kod/içerik oranı seoya oldukça uyumlu bir şekilde ortaya çıkar.

Peki her sözlük scripti seoya uyumlu mu?

Bu soruya verilebilecek yanıt net olarak “Hayır”. Piyasada pek çok sözlük scripti bulunmakta ve bu scriptlerin çoğu seo url yapısına dahi uygunluğu yoktur. Bu aşamada sitemapları ve taglama öğelerini saymıyoruz bile. Kısacası sözlük scripti ile bir site açacaksanız seo ile uyum büyük önem taşıyor. İşte bu şamada önerebileceğimiz scriptlerden biri Sonkod sözlük scripti. Bu sözlük scriptinin seo yapısı güncel seo kurallarına uygun ve otomatik sitemap, taglama gibi özelliklere sahip. Ayrıca w3c standartlarına uygun. Kod/içerik oranı oldukça makul düzeyde kalacak şekilde.

Kimler bir sözlük sitesi açmalı?

Sözlükler günümüzde belli bir kitlenin ortak bir konu etrafında buluştuğu alanlara dönüştüler. Eskiden forumlar bu mecraya hizmet ederdi. Fakat artık forumlar, sözlüklere göre hantal ve ekşi sözlük tarzı sitelerde yazar olmak kullanıcılar için önem arzeden bir mesele. Özellikle facebook, twitter gibi mecralarda yüksek kullanıcı sayılı sayfaları veya hesapları olan kişiler sözlük açarak bu kullanıcıları etkin şekilde sözlüklerine yönlendirebilir. Özellikle üniversite sayfaları ve taraftar sayfaları kitlesel olarak sözlük yazarlığına yatkındırlar.

Sözlük sitesi açmak maliyetli midir?

Yazının üst paragrafında bahsettiğimiz üzere Sonkod sözlük scriptini inceledik. Bu script sadece seo açısından değil kodlama açısından da optimizasyonu sağlam bir şekilde yapılmış. Kısacası bu script sizi, basit bir paylaşımlı hostingi bile zorlamadan yüksek kullanıcı sayılarına ulaştırabilir.

Sözlük scripti önerimizin linkleri:

http://sozluk.sonkod.com/

Demo kullanıcı adı: demo

Demo parola: demo

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir