On Page SEO Rehberi – SEO Uyumlu İçerik Kılavuzu

On Page SEO Nedir? On Page SEO, doğal arama sonuç sayfalarındaki sıralamalarda etkili olan faktörleri belirtir. Bu faktörler sizin tarafınızdan veya sayfanızdaki kodlarla kontrol edilir. Sayfa içi optimizasyon örnekleri arasında, gerçek HTML kodu, meta etiketleri, anahtar kelime yerleşimi ve anahtar kelime yoğunluğu bulunur. On page SEO rehberini tam olarak uygulamanız durumunda web siteniz arama sonuçlarında daha fazla tıklama ve trafik elde etmek için daha yüksek konumlara sahip olabilir. SEO yani ‘Arama Motoru Optimizasyonu’nun ne olduğuna “SEO nedir?” konusunu ele aldığımız makalemizde değinmiştik. Peki nasıl bir SEO dostu WordPress sitesi oluşturmak için site içerisinde ne yapmak gerekir? SEO uyumlu içerik nasıl olur? On page SEO ayarları nasıl yapılır?

On Page SEO Ayarları – SEO Uyumlu İçerik Nasıl Olur?

SEO Uyumlu Başlık

Başlık, kişilere sayfadaki içeriğin geri kalanından ne bekleyebileceğini anlatan ilk şeydir. Anahtar kelimeleriniz bir içeriğin ve bir başlığın başlangıcına yakınsa o kadar iyidir. Dolayısıyla yayın başlığını optimize etmek, arama sonuçlarında sıralama için en önemli faktörlerden biridir. Başlıkları belirlerken ilk olarak dikkat etmeniz gereken şey tek bir anahtar kelimeye odaklanmaktır. Ne kadar çok anahtar kelime eklerseniz, her bir anahtar kelimenin gücü o kadar çok azalır.

Örnek Başlık: WordPress SEO Eklentileri

Meta Açıklaması Optimizasyonu

Meta açıklaması, arama sonuçlarında içeriklerinizin görüntülenme şeklini gösterir. Meta açıklamaları, arama motorları tarafından, URL’nin altında gösterilen metnin snippetinde gösterilmesi için kullanılır. Açıklama, yalnızca o anahtar kelimeyi arayan kişinin aradığını bulduğu zaman değerlidir. Çoğu site sahibi işin kolayına kaçarak, yayının ilk cümlelerini otomatik olarak meta açıklamaları olarak kullanır kullanır. Ama bu tür bir meta açıklama, uygun anahtar kelimeyi içermediği için çoğunlukla başarısız sonuçlar verir. Bu nedenle, tüm yayınlar ve sayfalar için özel bir meta açıklaması girmek daha iyidir. Eğer bir SEO eklentisi yoksa, All in One SEO ya da Yoast SEO eklentisini indirmeniz gerekecek.

Yeni bir yazı yazarken bu eklentiler sayesinde metin ekleme ekranının aşağısında on page seo uyumluluğu için checklist kutusunu görebilir ve her yazı için benzersiz bir açıklama yazabilirsiniz.

SEO Uyumlu Link Yapısı

Sitenizin link yapısı yani permalink, içeriklerinizin URL yapısıdır. Varsayılan olarak, WordPress URL yapısı https://seobeyin.com/?p=1944 gibi görünür. WordPress’in bu varsayılan URL yapısı SEO uyumlu değildir.

Bununla birlikte, bu yazının URL’sine bakarsanız URL’sinin http://seobeyin.com/on-page-seo/ olduğunu göreceksiniz. Neden bu yeni URL biçimini kullanıyoruz? Birincisi, ziyaretçilere içeriğin ne hakkında olduğunu tıklamadan önce belirtmiş oluyoruz. Örneğin, ziyaretçiler http://seobeyin.com/on-page-seo/ adresini gördüklerinde, bu yazının On Page SEO hakkında olduğunu kolaylıkla anlar. Bu, içerikle gerçekten ilgilenen insanları harekete geçirir. İkinci olarak, URL’deki kelimeler, arama sorgusu ile alakalıysa, arama motoru sonuçlarında da vurgulanır.

Peki WordPress kalıcı link yapısı nasıl değişir? Kalıcı bağlantılarınızı değiştirmek veya özelleştirmek isteyebilirsiniz. Aslında bunu yapmak çok kolay. SEO uyumlu kalıcı link yapısını aşağıdaki gibi ayarlamalısınız:

Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar > Özel Yapı sekmesine gelerek şunu yazıyoruz: /%postname%/

Bazı kişiler URL’de bir kategori de belirtmek isteyebilirler, ancak ben bunu tercih etmiyorum. Sonuçta, ziyaretçiler çok sayıda kelimeden rahatsız olabilir.

Anahtar Kelime Odaklı İçerikler

Anahtar Kelime, yazılan temayı yansıtan kelimedir. Makale için uygun bir anahtar kelimeyi seçtikten sonra, anahtar kelime yoğunluğunu düşünmelisiniz. Anahtar kelime yoğunluğu çok küçükse arama motoru hangi kelimelerin anahtar kelimeler olduğunu belirleyemez, ancak anahtar kelime yoğunluğu çok büyükse, arama motorları bu sefer de içeriğin spam olduğunu düşünecektir. %4 anahtar kelimeler için nispeten nokta atışıdır denebilir. Hem arama motoruna hem de ziyaretçilere açıklık getirmek için aşağıdaki konumlara anahtar kelimeleri ekleyebilirsiniz:

  • Ana sayfa başlık etiketi:
  • Site başlığı
  • Logo

SEO Uyumlu İçerik Kuralları

Bu makalede belirttiğimiz hususlar, sitenizdeki içerikleri SEO uyumlu bir hale getirirken göz önüne almanız gereken en önemli SEO kurallarıdır. Anlamlı web işaretlemeleri gibi web sitelerini arama motorlarına kolaylaştırmak, sitedeki içerikleri birbirine bağlamak, dış bağlantıları optimize etmek, görüntüleri optimize etmek gibi web sitelerini optimize etmek için bir çok yöntem vardır ve web sitesi sahibi olan herkes güncel seo haberlerini takip etmeyi bırakmamalı ve sürekli olarak yeni bilgileri okumalıdır. Ancak, bu optimizasyonları yapmadan önce, yayın içeriğinin web sitesi sıralamasında en önemli etken olduğunu bilmeniz gerekir. Ana konu ile ilgili, imla kurallarına uygun yazılmış, akıcı ve zarif ifadeler içeren yüksek kaliteli içerik, hem arama motorlarına hem de ziyaretçilere davetkar olacaktır.

WordPress SEO Başlangıç Rehberi için tıklayınız…

 

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir